Ryczałt ewidencjonowany – czym jest i kto może z niego korzystać?
Ryczałt ewidencjonowany, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania, często wykorzystywana przez przedsiębiorców. W tym artykule dowiesz się czym jest ryczałt ewidencjonowany, kto może z niego skorzystać i jak powiadomić urząd skarbowy o zmianie formy opodatkowania.
Co to jest ryczałt ewidencjonowany?
Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opodatkowania przychodów uzyskiwanych z wykonywanej działalności gospodarczej. Dokładniej oznacza to, że podatek płaci się od przychodów, bez pomniejszania go o koszty. To jedna z wygodnych form opodatkowania, jednak nie każdy może z niej skorzystać.
Kogo obejmuje ryczałt ewidencjonowany?
Z ryczałtu ewidencjonowanego może skorzystać:
- spółka cywilna osób fizycznych
- osoba fizyczna
- spółka jawna osób fizycznych
- przedsiębiorstwo w spadku
- podatnik z przychodami z dzierżawy lub najmu
Według ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku, prawo do korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego mają:
- działalności, które w roku poprzedzającym aktualny rok podatkowy były prowadzone przez jedną osobę, a całkowity przychód nie przekroczył kwoty 250 tysięcy euro
- działalności, które w poprzednim roku podatkowym były prowadzone jako spółka, a ich przychód w ciągu roku podatkowego nie przekorczył kwoty 250 tysięcy euro.
- przedsiębiorcy, którzy bez względu na przychód rozpoczęli swoją działalność w danym roku podatkowym i nie korzystają z karty podatkowej
W jaki sposób powiadomić urząd o formie opodatkowania?
Wybierając ryczałt ewidencjonowany jako formę opodatkowania, należy o tym powiadomić urząd skarbowy.
W przypadku, gdy chcemy rozliczać się w taki sposób od początku prowadzenia działalności, do urzędu należy złożyć pisemne oświadczenie skierowane do naczelnika urzędu skarbowego w miejscu odpowiednim do miejsca zamieszkania. Termin złożenia oświadczenia to dzień poprzedzający dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeśli pismo nie zostanie złożone w wyżej wymienionym terminie, ostateczną datą jest dzień uzyskania pierwszego przychodu.
Dodatkowo możliwe jest także złożenie bezpośredniego wniosku CEIDG-1.
W momencie, w którym podatnik prowadzi już swoją działalność i chce zmienić formę opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany należy złożyć do urzędu skarbowego zawiadomienie w formie pisemnej. Termin złożenia zawiadomienia to 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód.
Kto nie może skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?
Ryczałt ewidencjonowany nie obejmuje:
- usług ubezpieczeniowych
- usług administracji publicznej i obrony narodowej
- usług związanych z leśnictwem
- usług pośrednictwa w sprzedaży hurtowej m.in. paliw, chemikaliów przemysłowych, metali przemysłowych i rud
- usług finansowych, prawnych i rachunkowo-księgowych
- usług związanych ze sportem, rozrywką i rekreacją
Ryczałt ewidencjonowany to idealna forma rozliczenia podatku dla osób, które ponoszą stosunkowo niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki ryczałtowi od przychodów ewidencjonowanych podatnik posiada niższe stawki podatku dochodowego.