PIT-28 – Szczecin Usługi Rachunkowe Aleksandra Adamowska

Czym jest PIT-28? Do kiedy należy go złożyć? Przeczytaj ten artykuł i sprawdź czy możesz rozliczać się taką formą opodatkowania!

PIT-28 w Szczecinie

Co to jest PIT-28

PIT-28 to deklaracja rozliczenia dla podatnika, który objęty jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. 

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opodatkowania przychodów uzyskiwanych z wykonywanej działalności gospodarczej. Mimo, że jest to “uproszczona forma”, podatnik nie jest zwolniony z rozliczenia podatku.

Do kiedy należy złożyć PIT-28 w Szczecinie?

W Szczecinie, tak jak w całej Polsce, rozliczenie podatku należy składać do 30 kwietnia bieżącego roku. W 2023 termin został przedłużony do 2 maja, ze względu na ułożenie dni tygodnia. W 2024 roku ostatecznym terminem złożenia PIT-28 jest 30 kwietnia.

Kto składa deklarację?

Deklarację PIT-28 składa każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, rozliczająca się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. To samo tyczy się podatników, którzy prowadzą spółkę cywilną osób fizycznych, spółkę jawną osób fizycznych, posiadają przedsiębiorstwo w spadku lub pobierają przychody z dzierżawy lub najmu.

Z PIT-28 może skorzystać każdy podatnik, który wybrał ryczałt jako formę opodatkowania.

Kogo nie obejmuje?

Z deklaracji PIT-28 nie mogą korzystać osoby, których przychody w poprzednim roku podatkowym przekroczyły równowartość 2 mln euro.

Dodatkowo z ryczałtu wykluczone są:

 • usługi ubezpieczeniowe i usługi związane z administracją publiczną
 • usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (paliwa, chemikalia przemysłowe itp.)
 • usługi finansowe, prawne i rachunkowo-księgowe
 • usługi związane z prowadzeniem apteki

Formularz PIT-28 – jak rozliczyć?

Deklaracja PIT-28 nie może być złożona wspólnie z małżonkiem. Wybierając formę opodatkowania ryczałtem nie ma możliwości łącznego opodatkowania. Wyjątkiem jest rozliczenie przychodów z najmu, podnajmu lub dzierżawy.

Aby wypełnić deklarację należy uzupełnić kartę podatkową w odpowiednich rubrykach:

 1. PESEL lub NIP 
 2. Rok podatkowy, za który składana jest deklaracja
 3. Dane do urzędu skarbowego
 4. Określenie, czy deklaracja jest składana po raz pierwszy, czy jest to korekta
 5. Imię i nazwisko
 6. Dane dotyczące daty urodzenia i kraju zamieszkania
 7. Województwo i powiat
 8. – 18. Wszelkie dane adresowe
 9. W kolejnych rubrykach należy uzupełnić wszelkie informacje o przychodach przynależnych do konkretnej stawki ryczałtu.

PIT-28 – Szczecin Biuro Rachunkowe

Usługi Rachunkowe w Szczecinie – Aleksandra Adamowska to biuro rachunkowe w Szczecinie kierujące ofertę do mikro przedsiębiorców, a także do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Przygotujemy dla Państwa rozliczenie deklaracji PIT-28 w ciągu 2 dni roboczych. Zajmiemy się dokumentami, które należy dostarczyć do urzędu skarbowego w Szczecinie. Zapraszamy do współpracy.