Obsługa kadrowo-płacowa w Szczecinie

Każda działalność gospodarcza, w której zatrudniani są pracownicy wymaga prowadzenia czynności związanych z kadrami i płacami. Dowiedz się kto zajmuje się obsługą kadrowo-płacową, na czym ona polega i z czego się składa.

obrazek z napisem obsługa kadrowo-placowa i logo

Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa?

Obsługa kadrowo-płacowa obejmuje wszystkie czynności związane z kadrami i płacami. Jest to bardzo ważna kwestia w każdej działalności gospodarczej, która zatrudnia zarówno jednego, jak i kilkuset pracowników. Obsługa kadrowo-płacowa musi być prowadzona w skrupulatny sposób, aby dopilnować wszelkich spraw związanych z tym zagadnieniem.

Kto zajmuje się prowadzeniem obsługi kadrowo-płacowej?

W zależności od firmy, obsługa kadrowo-płacowa może być prowadzona przez wykwalifikowany, wewnętrzny zespół w firmie lub przez zewnętrzne biura księgowe.

Najczęściej działalności gospodarcze wybierają zewnętrzne biura księgowe, gdyż jest to dla nich korzystniejsze rozwiązanie. Dzięki temu firma nie musi zatrudniać pracownika, a wszystkie działania wykonywane są przez doświadczonych specjalistów z biur rachunkowych.

Wewnętrzny dział do obsługi kadrowo-płacowej jest jednak dobrym rozwiązaniem dla ogromnych firm, zatrudniających tysiące pracowników. Taka forma pozwala osobom odpowiedzialnym za kadry i płace skupić się tylko na jednej firmie.

Z czego składa się obsługa kadrowo-płacowa?

Obsługa kadrowo-płacowa zależna jest od specyfiki danej firmy. Każda działalność gospodarcza ma swoje indywidualne potrzeby, jednak ogólnie uznać można, że taka obsługa obejmuje każdy aspekt związany z funkcjonowaniem pracowników.

Biuro Rachunkowe Aleksandra Adamowska świadczy usługi kadrowo-płacowe w zakresie:

 • sporządzania umów o pracę, umów o dzieło oraz umów zleceń
 • sporządzania list płac oraz naliczania płac
 • obliczania podatków od wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców
 • obliczania składek ZUS od wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców
 • rejestrowanie, aktualizowanie i wyrejestrowywanie pracowników i zleceniobiorców z ZUS
 • sporządzanie i wysyłanie deklaracji ZUS
 • sporządzanie deklaracji rocznych: PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR
 • reprezentowanie klientów w ZUS
 • sporządzanie świadectw pracy oraz innych dokumentów np. zaświadczenie o zarobkach itp.
 • rozliczanie urlopów, delegacji itp
 • doradztwo z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi

Czy prowadzenie obsługi kadrowo-płacowej jest ważne?

Prowadzenie obsługi kadr i płac jest obowiązkowe dla każdej działalności, która zatrudnia pracowników. Zakres działań związanych z obsługą kadrowo-płacową jest bardzo szeroki, dlatego warto przekazać je w ręce doświadczonej osoby. Odpowiednie prowadzenie jest bardzo ważne, aby działalność gospodarcza funkcjonowała dobrze, przede wszystkim zgodnie z prawem.

Obsługa kadrowo-płacowa jest także niezbędna ze względu na osoby zatrudnione w firmie. Pracownicy oczekują pełnej transparentności wynagrodzeń oraz nieomylności podczas wystawiania świadczeń, obliczania podatku i sporządzania umów.